Aktuální SW najdete zde

https://1drv.ms/u/c/7750b44f82c43404/EVE333VmBu5Ovr7-5qJW9OMByl7Fll2-qxGiap4Ux1lkhw

Odkaz obsahuje zip soubor se spustitelnými programy. Při stahování se nesmíte nechat odradit tím, že Vám prohlížeč nedoporučí ho stáhnout. :-)



Projekt elektronické časomíry

Prvotním cílem projektu bylo vytvořit levné transpondéry pro žáky jezdící soutěže rychlostních lodí. Toto se zdařilo jen částečně. Kopie transpondérů fungují bezchybně jen se systémem RC3, který svaz lodních modelářů letos nahradil sytémem RC4. S dekodérem RC4 fungují transpondéry jen pokud se RC4 dekodéru dá "čuchnout" originální transpondér. Do restartu pak funguje i kopie. To je sice také užitečné (nemusí se přehazovat jeden transpondér mezi loděmi), ale má to svá úskalí. Potřebujete originál (což žáci nemají) a občas pořadatel dekodér bez varování restartuje.

Protože spolehlivé zprovoznění transpondérů se systémem RC4 se jevilo příliš náročné, Nezbylo než vyrobit k transpondérům i "druhou stranu" - přijímač.

Pracovní označení transpondérů je NFC, přijímače Ranger.

Kompatibilita

Přijímač pracuje s transpondéry nMRT, AMBrc, hybridními Mylaps RC4 a samozřejmě i transpondéry NFC (libovolné číslo). Výsledek je srovnatelný s originálem. V zarušeném prostředí funguje dokonce lépe, ale má problémy s dlouhými smyčkami ( > 10m) a hůře snáší současný průjezd více transpondérů ( > 8), proto je i aplikace omezena na 8 závodníků v jedné rozjížďce. 

Transpondéry NFC (kopie existujícího čísla) fungují se systémem AMBrc a RC3. U systému RC4 jsem dlouho hledal, proč jsou transpondéry NFC nespolehlivé, než mě napadlo vyzkoušet originální AMBrc .. (ne)fungoval úplně stejně. Mylaps zjevně směřuje k vymýcení všeho jiného než RC4.

Popis

V modelu se do přijímače do volné pozice pro servo zapojí transpondér (napájí se z přijímače). Transpondér cyklicky vysílá rádiový signál. Jakmile se model přiblíží k čtecí smyčce na malou vzdálenost (cca 0,5m), signál transpondéru je zachycen přijímačem a přes USB odeslán do PC. V PC se ze signálu dekóduje číslo transpondéru a přičte se kolo příslušnému soutěžícímu.

Transpondér

Transpondér vysílá BPSK 1,25Mbit na nosné 5MHz (jeden bit = 4 kmity).  Změna fáze = log 1, beze změny fáze = log 0.

Na obrázku je tedy sekvence 011.

Paket RC3 je uvozen synchroslovem 0xF916 a pak následuje 8 byte vlastních dat. Použito je konvoluční kódování. Pro zjednodušení stačí vědět že 1 bit výstupního slova je tvořen 2 bity streamu. Dvojbit 00 a 11 dává 0. Dvojbit 10 a 01 dává 1. Z 8 byte vstupního streamu tak vzniknou 4 byte výstupních dat ( 32 bitů). Aby to nebylo tak jednoduché, tak vlastní číslo transpondéru se získá tak, že se vypustí každý 4. bit. Zbylých 24 bitů je číslo transpondéru. Paket se posílá v náhodných intervalech 3ms +- 1 ms.


Hardware originálního transpondéru není žádný zázrak. Tady je rentgen transpondéru RC3. 

Transpondér má úroveň signálu shodnou s originálem. 

Data pro výrobu plošného spoje transpondéru jsou zip-archiv. Po stažení změnit koncovku na .zip.

Zdrojový kód pro transpondér (po stažení přejmenovat na .zip). Projekt je v prostředí MDK-ARM (Keil.com). Pro použitý CPU je vývojové prostředí zdarma. V adresáři MIX je exe soubor, který generuje vysílací sekvenci z ID.

transpondery
transpondery

Přijímač

Na vstupu přijímače je přizpůsobení tvořené kondenzátorem naladěným na aktuální smyčku a VF transformátorem. Pak následují filtry, zesilovač, filtry, druhý zesilovač s proměnným zesílením a zase filtry. Zapojení je poměrně složité především proto, aby byl na výstupu signál o síle signálu, který se náramně hodí ke zpřesnění okamžiku průjezdu. 

Zesílený signál je přiveden na capture vstup timeru procesoru. Procesor pouze vyhledává změny a podle mezery mezi změnami dopočítá počet nul mezi jedničkami. Hledá synchroslovo a pokud ho najde, změří úroveň signálu, uloží následujících 8 byte a pošle je přes USB do PC. Nic víc dvoujádrový procesor běžící na 200MHz nestíhá. Výpočetně náročné konvoluční dekódování se provádí v až PC, což oproti originálu zařízení významně zlevňuje. Na druhou stranu to vyžaduje PC s procesorem alespoň i5. S jednojádrovým celeronem nebude detekce fungovat spolehlivě. 

Čtecí zařízení je napájeno z USB, takže vystačíte i s notebookem bez přípojky proudu. Běžný USB kabel může mít délku max. 5m. Pokud potřebujete delší připojení, vyrábí se prodlužovačky na USB (10 -30m). Seženete je v každém obchodě s výpočetní technikou.

Zde popsaný transpondér detekuje na vzdálenost cca 0,5 - 1m.

Soubor s výrobní dokumentací je archiv. Po stažení je nutné změnit koncovku na .zip. 

Čtecí smyčka

Smyčka je tvořena obyčejným drátem, rozměry nejsou nijak kritické. 

V Jablonci používáme smyčku 0,3 x 7m cca 30 cm nad vodou bez zakončovacího odporu.

V Sedlejově funguje smyčka s rozměry 0,5 x 14m, cca 30 cm nad vodou a zakončovacím odporem 270 Ohm. 

Že je zvolena hodnota zakončovacího odporu správně se dá zjistit tak, že se s lodí projede u začátku a u konce smyčky a pokud se síla signálu  hodně liší, není smyčka zakončena správně.

Program do PC

Základní vrstva programu přijímá po USB nedekódované pakety a provádí konvoluční dekódování. Podle síly přijatého signálu vyhodnocuje přesný okamžik průjezdu (přesnost cca 10ms). Na výstupu této vrstvy je časová značka, číslo transpondéru, síla signálu a počet paketů přijatých během průjezdu. Nad touto vrstvou je už "jen" zobrazení. To je momentálně asi nejslabší část projektu, ale věřím, že se najde někdo, kdo se (narozdíl ode mne) zabývá GUI a vytvoří nové. Zde je projekt dll (po stažení nutno změnit koncovku na .zip). 

Aby se zabránilo vícenásobnému započtení kola při "motání se" kolem smyčky je další kolo započteno až poté, co se model alespoň na nastavenou dobu (Mrtvá doba) vzdálí z dosahu (ve verzi 170519 byly pevně 3s).   

Soubor EcoRace je zip archiv obsahující SW do PC (exe) včetně zvuků (po stažení je potřeba změnit koncovku na .zip)

Soubor EcoRaceSource  je zip archiv obsahující zdrojové kódy aplikace do PC (po stažení je potřeba změnit koncovku na .zip). Program je napsán ve Visual Studio 2013 community (C++, MFC)

Soubor vyhodnoceni_MP je zip archiv (po stažení změnit koncovku na .zip) obsahující program pro celkové vyhodnocení. Program počítá výsledky podle pravidel Moravskému poháru.  Obsluha je jednoduchá, prostým přetažením myši se na program přesunou reporty vygenerované programem ecoRace a stiskne se "zpracuj".


Propojení časomíry s vyhodnocovacím programem Laps Free

Časomíru lze propojit i s volně dostupnými programy určenými pro AMBrc. Návod na propojení s programem Laps Free je zde:

.. a zde je k tomu program trenink_V2, který funguje buď tak, že hlásí časy posledního kola, nebo se otevře COM a pak funguje jako interface pro programy třetích stran. Jako obvykle je potřeba po stažení změnit koncovku .pdf na .zip


Historie:

22.1.2023

Odkaz na verzi 1.05 s opravou, kdy se zastavil závod po stisknutí scan

23.10.2022

Přidán odkaz na úložiště OneDrive, kde je uložen nejnovější SW.

1.4.2022 

Přidán program trenink_v2

Přidán popis propojení programu laps free s časomírou

6.6.2019

Změny v programu do PC pro lodě:  

* generuje soubor laps - rozpis časů jednotlivých kol

* report je bez časové značky

20.5.2019

Změny v programu do PC pro lodě: 

* přidáno hlášení odjetého času každou minutu a 30 a 15 s před koncem

* přidáno hlášení pořadí každou minutu

* přidáno hlášení dojezdu jednotlivých závodníků

4.5.2019

Změny v programu do PC pro lodě:

* oprava: signalizace konce závodu není přerušena signalizací průjezdu

* přidán filtr pro zobrazení seznamu závodníků

26.8.2018

Změny v programu do PC pro lodě:

* minimální čas kola je nastavitelný. Ukládá se do registrů (po zavření a spuštění programu zůstane poslední zadaná hodnota) a ukládá se i do rozjížďky

* čas rozjížďky se ukládá do rozjížďky

* zobrazuje se startovní číslo závodníka

* do reportu se zapisuje startovní číslo závodníka a korekce kol

* poněkud neohrabaná podpora ECO team (do rozjížďky se musí ručně zapsat další transpondery, číslo musí mít 8 cifer (doplněno nulami zleva) a mezi číslem a textem "id" je právě jedna mezera. 

Příklad: Team 1 id=04000004 id=06067978 id=02131092

* dojezdové časy se zobrazují v "lodní podobě" .. tedy čas nad 6 minut, (dříve se zobrazoval v autíčkářské podobě, tj. absolutní čas)

* ukončení závodu 1 minutu po konci času rozjížďky

26.6.2017

* zkompilovaný program je se staticky linkovanými MFC knihovnami (dříve využíval MFC.dll, která na home verzích Woken není).

- přidán zkompilovaný program pro autíčka

19.6.2017 

* přidány zdrojové kódy verze 170619 - pár kosmetických úprav a prodloužen čas nutného vzdálení se modelu od smyčky ze 3 na 6 sekund.



© 2017 PZ
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky